KETOJENİK BESLENME

Ketojenik Diyet Tedavisi Nedir ?

Ketojenik diyet, yeni ismi ile ketojenik metabolik terapi, dirençli epileptik nöbetleri tedavi etmek için kullanılan düşük karbonhidrat, yeterli protein ve yüksek yağ içerikli , VÜCUDUN METABOLİZMASINI DEĞİŞTİREN bir tedavidir.

Ketojenik Diyet; şeker, ekmek, kek, börek, pirinç ve makarna gibi yüksek karbonhidrat içerikli yiyeceklerin tüketimine izin vermez.

KETON vücudumuzun diğer yakıtıdır. Bunun kullanılabilmesi için ketojenik diyet tedavisinde kullanılan bütün yiyeceklerin yani menü içine giren gıdaların matematiksel formüller ile hesaplanması ve gram bazında tartılıp dikkatle hazırlanması gerekir. Diyetin etkili olması için, her oğün bütünüyle yenmelidir.

Diyet epilepsi tedavisinde, ilk defa 1920'lerde kullanılmış ama yeni anti-epileptik ilaçların gelişimiyle yıllarca kullanım dışı kalmıştır. Fakat şu anda özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da en prestijli üniversitelerde yaygın olarak uygulanmaktadır. Başta dirençli epilepsi tedavisi ve santral sinir sistemini ilgilendiren bir çok hastalıkta kullanılmaktadır.

KETOJENİK DİYET TEDAVİSİ ALTERNATİF TIP DEĞİLDİR. BİLİMSEL DİRENÇLİ EPİLEPSİ TEDAVİSİDİR.

Diyet nöbetleri kontrol altına almada ya da gidermede ne kadar etkilidir?
Ketojenik diyetteki çocukların uzun süre takip edildiği çalışmalarda, 1/3’ünün %90’dan daha fazla nöbet kontrolü sağladığı ve bu çocukların yarısının nöbetlerinden tamamen kurtulduğunu bildirmiştir. Bir diğer 1/3’ünde ise nöbet sayısında %50’den daha fazla azalma göstermiştir. Geri kalan 1/3’ü ise diyetin etkisizliğine ya da zorluğuna bağlı olarak devam etmemiştir.

Ketojenik diyet hangi tip nöbetlere iyi gelir?
Bu tedavi farklı türde tüm nöbetlerde işe yarar ve herhangi bir nöbetle sınırlı değildir.

Ketojenik Diyet nasıl başlatılır?
Ketojenik Diyet tedavisi, yakın tıbbi gözetim altında başlatılır. Diyet yakın takip altında, yavaş yavaş arttırılarak tam miktarına 3-6 günlük bir süreç içinde ulaştırılır. Bu süre zarfında belli aralıklarla kanda şeker ve keton düzeyleri gözlemlenir.

Diyetin nöbetleri azaltması ya da gidermesi ne kadar zaman alır?
Diyet etkin hale hemen gelebilir ya da birkaç ay gerekebilir. Her çocuk ve her bünye kendine özgüdür. Genellikle ilk 12 hafta içerisinde iyileşme başlar.

Çocuğum diyete başladıktan sonra anti-epileptik ilaçları durdurulacak mı?
Eğer çocuk birden fazla epilepsi ilacı kullanıyorsa, ketojenik diyet tedavisi etkinliği başladığında bir tanesi doktorun uygun görmesi ile azaltılabilir. Geri kalan anti-epileptikler çocuğun nöbetleri zamanla iyileştikçe azaltılır.

Diyet çocuğum için sağlıklı mıdır?
Evet sağlıklıdır. Sağlığımıza oldukça fazla zararı olan karbonhidratlar bu tedavide minimal düzeyde ve sağlıklı olanları kullanılır. Sadece diyet kendi başına vitamin ve mineral açısından yetersizdir. Çocuğunuz ketojenik diyet tedavisin iken onun için özel takviyeler reçete edilecektir. Ketojenik Diyet Tedavisi en az 2-3 yıl kullanılır. Bu süre zarfında devamlı vitamin ve mineral desteği gerekir.

Ketojenik diyetin herhangi bir yan etkisi var mıdır?
Diyetin en sık rastlanan yan etkisi kabızlıktır. Bu problemi engellemek için diyette izin verilen yüksek lifli sebzeler yemek, bol su içmek gibi birçok seçenek vardır. Daha az gözlenen bir yan etki ise böbrek taşıdır. Bu problem çocuğunuzun yeteri kadar sıvı içmesini sağlayarak engellenebilir. Başka bir yan etki ise yükselmiş kolesterol seviyesidir. Bu da zeytinyağı bazlı diyet ile azaltılabilir. Daha ciddi yan etkileri de vardır. Doktor takibi olmayan veya yakından takip edilmeyen durumlarda asidoz hayatı tehdit edici bir durum olarak ortaya çıkar. Diğer ciddi komplikasyonları da ani kalp durması, kalp yetmezliği, hepatit, böbrek yetmezliği, protein kaybettiren enteropatidir.

Bu nedenle çok yakından bu konuda özel eğitim almış DOKTOR TARAFINDAN TAKİP EDİLMELİDİR.

Ketojenik diyet tedavisi, bakımı üstlenen kişinin zamanını, sabrını, çocuğun ise irade gücünü gerektiren çok sıkı bir diyet programıdır. Çocuğunuz aşağıda belirtilen bir ya da daha fazla yarardan faydalanabilir.

 • Nöbet sayısında azalma
 • Nöbet şiddetinde azalma
 • Nöbetlerin uzunluğunda (süresinde) azalma
 • Anti-epileptik ilaçlarda azalma
 • Zihinsel uyanıklıkta gelişme (öğrenme,algı,dikkat)
 • Motor gelişim basamaklarında ilerleme

 

Çoğu ebeveyn ketojenik diyetin denemeye değer ve küçük yaşta başlamanın çocuğun beyin gelişimine, beklemekten daha iyi geldiği konularında hemfikirdir. Bu tedaviye beyin plastisitesinin en yoğun olarak devam ettiği ilk 5 yaşta başlamanın, çok daha faydalı olduğu bilimsel çalışmalarla da desteklenmektedir.

Eğer ketojenik diyet etkili olursa ve nöbetler daha iyi kontrol edilirse, diyete devam etme motivasyonu çok daha kolay bulunur. Ketojenik diyet ilk başta çok eziyetli olabilir, ailenizin dışarı çıkmasını hatta aile olarak beraber yemenizi sınırlandırabilir. Diyete başlamadan önce kendinizi, çocuğunuzu ve ailenizi hazırlamak, ailenizi mahrum ettiğiniz duygusunun stresini gidermeye yardım edebilir.

Ketojenik diyet, yakın tıbbi takip gerektiren bir tedavidir. Diyetin çocuğunuzun iyileşmesine, büyümesine ve gelişmesine olanak tanımak için, zaman içinde ayarlanacağını aklınızda bulundurun. Bu tedavi süresince doktorunuzla devamlı iletişim halinde olacaksınız.

Çocuğu ketojenik diyette olan çoğu ailenin diyet alışkanlıkları, planlanmış zamanlı öğünlerle ve ketojenik diyetin gerektirdiği meyve ve sebzelerin öğünlerde kullanılmasıyla değiştirilir. Ketojenik diyette olan çocuklar, çoğu zaman özel yiyecekleri konusunda hassastırlar ve başka bir şey yemeye kalkışmazlar. Fakat bazı çocuklar uzun süren bir alışma sürecinden geçerler ve daha fazla ya da daha değişik yemekler için yalvarırlar. Kararlılık ve olumlu davranışları yüreklendirme ile gelişebilen diyette, davranışsal alışma süreci olduğunu bilmek çok önemlidir. Küçük çocuklar diyetlerin özel ve alternatifleri olmadığını bir kere öğrendiklerinde boyun eğerler.

Daha büyük çocuklar ise hayal kırıklıklarını belli edip, ogün planında daha özel değişiklikler istemeyi öğrenirler. Diyetin ilk günlerinde, diyetteki bir çocuk için keto olmayan yiyeceklerin varlığı cezbedici olabileceği için bütün aile bireylerinin yardımında ısrarcı olun. Abur-cubur dolabını temizlemeniz gerekebilir. Tatiller ve doğum günleri için şeker yerine, ödül olarak sticker, oyuncak, sinema bileti gibi yemek olmayan şeyleri düşünün. Büyükanne ve babalar, akrabalar, bakıcılar diyetin amacını açık bir şekilde anlamalılardır. Böylelikle çocuğun diyetini şeker ya da diğer tatlıları vererek bozmamalılardır. Son olarak sizin gibi benzer deneyimlere sahip olan başka ailelerle konuşmak yardımcı olur.Ketojenik diyette başarılı olmuş olan birçok aile diğer ailelere yardım etmek için heveslidir.

Ketojenik Diyet Tedavi Programı

Ketojenik diyet tedavisine başlarken atacağınız adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Nörolojik değerlendirme ve diatetik değerlendirme doktorunuz tarafından yapılır.
 • Eğitim programına bütün ebeveyn ve bakımı üstlenen kişilerin katılması teşvik edilir. Diyet detaylı bir biçimde anlatılır.
 • Ketojenik diyet öncesi laboratuar çalışmaları,metabolizma konsültasyonu ve kardioloji konsültasyonu, nörolog tarafından başlanması planlanan ketojenik diyete engel durumları ekarte eder.
 • Diyet ve ilaçlardaki ayarlamalar en iyi nöbet kontrolünü sağlamak için yapılacaktır.

Eğer çocuğunuz için ketojenik diyetin yararlı olduğu kanıtlanırsa, bu diyette en az 2 yıl kadar kalacaktır. Bu süre zarfında çocuğunuzun nöroloğunuz tarafından yakından gözlenmesi önemlidir.

Doktorunuz her ziyaretinizde beslenme ve nörolojik değerlendirmesini yapacaktır. Her ziyaretinizde laboratuar çalışmaları tekrarlanacaktır.

Ketojenik diyet programına başlamak;

1.Gün

 • Ketojenik diyet öncesi kan ve idrar testleri laboratuarda yapılacak ve bu nedenle kan alınacaktır (daha önceden de kan alınmış olabilir).
 • Kardiyoloji konsültasyonu yapılacaktır.
 • Metabolizma konsültasyonu yapılacaktır.
 • Nörolojik Muayene ve diatetik değerlendirme yapılacaktır.
 • 1.basamak aile eğitimi verilecektir.(Doktor tarafından)

2.Gün

 • Laboratuvar analizleri değerlendirilecektir.
 • Kardiyoloji ve metabolizma konsültasyon sonuçları değerlendirilecektir.
 • 2. ve 3. Basamak uygulamalı aile eğitimleri verilecektir. (Doktor tarafından)
 • İhtiyaç listesi verilecektir.
 • Kullanılması gereken vitamin ve mineraller reçete edilecektir.

Takip
Çocuğunuz eve döndükten sonra Ketojenik Diyet tedavisi başlatılır. Merkezimiz telefon ya da elektronik posta yoluyla sizinle yakın irtibatta olacaktır. Takip randevularınız için her 3 ayda bir kliniğimize gelmeniz gerekecektir. İlk randevunuz diyet başlangıcından 1 ay sonra olacaktır.Bu randevularda büyüme kontrolü, laboratuar çalışmaları, nörolojik ve beslenme değerlendirilmeleri yapılacaktır.

Detaylı bilgi için buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Ketojenik Diyet Tedavisini Çocuğuma Nasıl Anlatırım ?

Ketojenik diyet nöbetlerinizi azaltma, ya da belki de tamamen durdurmaya yardım eden bir tedavi yöntemidir. Bu, daha fazla ilaç almadan yediğiniz yiyecekleri kullanarak ve vücuda girdiği oranını değiştirerek, nöbetleri azaltmaya ya da durdurmaya çalışan çok özel bir tedavidir.

Ketojenik diyet nasıl çalışır?
Yiyecekler bizim yakıtımızdır. Bu bizim beynimizin çalışmasını sürdürmesini sağlar. Beynimiz ise vücudumuzdaki diğer HER ŞEYİN çalışmasını sağlar ve yiyecekler bize okula gitmemiz, arkadaşlarımızla oynamamız ve eğlenmemiz için gerekli enerjiyi verir.

Beynimizin yeteri kadar yakıt almasını sağlamamız ÇOK önemlidir ve beynimizin kullanabileceği iki tip yakıt vardır.

İlki glikoz olarak adlandırılır. Bunun kaynağını ekmekten, pirinçten, makarnadan, meyve ve sebzelerden alırız (bunlar karbonhidrat olarak adlandırılır).

İkincisi KETONLARDIR. Bunları tereyağı, ceviz ve sıvı yağ gibi besinlerden alırız. (Bunlar “yağlar” olarak adlandırılır)

Beynimiz yakıt olarak ilk Glikozu seçer ve çoğunlukla bundan vücutta bol miktarda bulunur. Ama eğer vücudumuzda beynin yakıt olarak kullanacağı kadar yeterli miktarda glikoz bulunmazsa beynimiz yakıtını “değiştirir” ve vücudumuzda bulunan herhangi bir yağdan elde ettiği ketonları kullanmaya başlar. Biz bu değişimi fark etmeyiz.

Bu, vücudumuzun ve beynimizin içinde olan bir değişimdir.

Bazı çocuklarda nöbetleri azaltan ya da durduran bu ketonlardır. Yani ketojenik diyet bizim beynimizin, glikozu DEĞİL ketonları kullanmasını sağlar. Sizin sadece vücudunuzun enerji olarak yağı kullandığı yemekleri yemeniz gerekmektedir. Böylelikle vücut ketonları oluştur.

Ketojenik diyetimin işe yaradığını ne kadar zamanda bilebilirim?
Bazı çocuklar birkaç haftada gelişme gösterirken diğerlerinde daha uzun sürebilir. Sizi iyi yapıp yapmadığını görmek için genellikle ketojenik diyet tedavisini yaklaşık 3 ay denemeniz gerektiğini söyleriz. Eğer bu süre içinde iyileşmeye başlarsanız, diyete devam edersiniz.

Ketojenik diyetteyken kendimi nasıl hissedeceğim?
Ketojenik diyetteyken herkes aynı şekilde hissetmez. Çoğu çocuk kendilerini iyi hisseder ama başlangıçta kendinizi biraz uykulu ya da biraz miskin hissedebilirsiniz, bu birkaç gün içerisinde geçer. Bazı çocuklar ise diğerlerinden çok daha aktif hale gelebilir ve daha çok enerjileri olabilir.

Açlık hissedecek miyim?
Bazı öğünler normalden az gözükse de açlık hissetmezsiniz. Keton yapan yiyecekler sizi çabucak tok hissettirirler böylece eskiden yediğiniz kadar miktara ihtiyaç duymazsınız. Hala lezzetli tatlar alacaksınız.

Hastaneye gitmem gerekir mi?
Bazı çocuklar ketojenik diyete başladıkları zaman hastanede kalırlar bazıları ise diyete evde başlarlar .Bu sizin Keto takımınızın işleri nasıl yaptığına bağlıdır.

Ketojenik diyetim için neden bir doktor görmem gerekiyor?
Bu sadece sizin için çalışması gereken çok özel bir diyettir. Başka kimsenin bu diyeti uygulamasına izin verilmez. Size özel çok ayrıntılı matematiksel formüllerle ayarlanır.

Zaten ilaçlarınız ile ilgili olarak doktorunuzu görmeye alıştınız, şimdi ketojenik diyetiniz ile ilgili olarak da göreceksiniz. Doktorunuz size bakmak ve sizin iyi olarak kalmanızı sağlamak için var.

Biz sizin ketojenik diyetinizi, akıllı beyinin ihtiyacı olan bütün yakıtı (Ketonları) alması için planlayacağız. Lezzetli yemekler yapmanıza yardım edecek ve sadece sizin için özel tarifler yaratacağız. En sevdiğiniz yiyecekleri katabileceği kadar diyet tedavinize eklemeyi sağlayacağız.

Bazen kan testleri yaptırmak zorunda kalacaksınız. Eğer kan testlerini sevmiyorsanız üzülmeyin. Sadece hemşirelerin birinden, testten önce biraz “sihirli kremi” sürmesini isteyin böylelikle bir şey hissetmeyeceksiniz..

Ketojenik diyetteyken atıştırmalık yiyebilir miyim?
Atıştırmalıklar ketojenik diyet tedavinize eklenebilir ama aynı öğünlerinizi planladığımız gibi bunları da planlamamız gerekmektedir. Sadece diyet tedavinizde yer alan yemekleri yiyebilirsiniz. Bir dükkana girip bir paket şeker ya da gevrek alamazsınız.

Sizin için yapılabilecek yemesi lezzetli güzel atıştırmalıklar var merak etmeyin. Çikolata bile var.

Yapmayı sevdiğim şeyleri (partiler ve tatiller) şimdi de hala yapabilecek miyim?
Evet, tabii ki yapabilirsiniz. Sadece özel yemeğinizin (diyetinizin) yanınızda olduğundan emin olmalısınız.

Ya bir hata yaparsam ve diyetimde olmayan bir şeyi yersem ne olur?
Bu, diyetiniz bir süre için çalışması gerektiği kadar iyi çalışmayacak demektir, birkaç nöbet geçirebilirsiniz, bu nedenle olabildiğiniz kadar dikkatli olun ve yapabildiğiniz kadar çabuk diyetinizi tekrar yoluna koyun.

Bu diyetteyken hala ilacımı almam gerekecek mi?
Diyetin başlangıcında evet; sadece diyetin size yardımcı olup olamayacağını bileceğimiz zamana kadar, muhtemelen ilacı da almaya devam etmeniz gerekecek.

Eğer diyetiniz size yardım ederse çoğunlukla doktor her gün aldığınız ilaçlarının miktarını azaltmaya başlayacak.

AMA ALTIN KURALI HATIRLAYIN…“Ben sana söylemeden ilaçlarını kesme”

Eğer ketojenik diyetim çalışırsa, hep bu diyette mi kalacağım?
Hayır, bu diyet tedavisinde sonsuza kadar kalmanız gerekmez. Genellikle doktor bu diyette iki yıl kadar kalmanızı söyler ve daha sonra diyetten çıkabilirsiniz. Ancak, ihtiyaç duyarsanız bu diyette daha uzun da kalabilirsiniz.

Ketojenik diyet beni hasta yapacak mı?
Hayır, sizi hasta yapmamalı. Başlangıçta, buna alışana kadar biraz hasta hissedebilirsiniz, ama bu çok çabuk geçer ve herkesin başına gelmeyebilir. Doktorunuz ve aileniz size bakmak için varlar ve sizin olabildiğince mutlu ve iyi hissetmenizi sağlamaya çalışacaklar.

Ketojenik diyet zor mudur?
Ketojenik diyet başlangıçta çok farklı gözükebilir ve alışması biraz zaman alır. Başlamak da çok kafa karıştırıcı olabilir. Ancak zamanla çok daha kolay hale gelecektir ve alışacaksınız.

Diyetim hakkında arkadaşlarıma ne söyleyeyim?
Onlara karşı dürüst olun ve onlara özel diyetinizle ilgili her şeyi anlatın. Onlardan yememeniz gereken bir şeyi yanlışlıkla yemenizi engellemeleri için yardım isteyebilirsiniz.

Bu bilgileri arkadaşlarınızla birlikte okuyun.

Benim yemeklerim arkadaşlarımın yemeklerinden çok farklı gözükecek mi?
Evet gözükebilir ama bunun için üzülmemeye bakın. Diyette olsun ya da olmasın herkesin aynı yiyecekleri sevmediğini ve bu diyette de hala güzel yiyecekler olduğunu hatırlayın.

Şişmanlayacak mıyım?
Hayır, şişmanlamazsınız. Sadece eğer çok fazla yemek yerseniz ve yeterince egzersiz yapmazsanız şişmanlarsınız. Doktorunuz SİZİN ketojenik diyetiniz için, SİZİN ihtiyacınız olan doğru miktarlarda yemeği almanızı sağlayacak.

Ketojenik diyet kalbim için kötü müdür?
Diyet yağ açısından fazladır ama yağlar ketona dönüştürülür ve beynimiz tarafından vücuda enerji vermek için kullanılır. Yani bu demektir ki vücudumuzun içinde normalde kalbimiz için kötü olan başıboş dolaşan fazla yağ yoktur. Kalbiniz şu andaki kadar güçlü kalacaktır. Çok akıllı beynimiz bütün yağı kullanmakla meşgul. Egzersiz kalbimizi sağlıklı ve güçlü tutmak için iyidir.

Ketojenik diyetteyken başka bir şey almam gerekir mi?
Evet. Bazı vitaminler almanız gerekmektedir. Doktorunuz size bunları verecektir. Bunları diyetinizle birlikte her gün almanız önemlidir çünkü bunlar da sizi sağlıklı ve güçlü tutacaktır.

Başka ne yapmam gerekir?
Normalde her gün evde ketonlarınızı test etmeniz gerekmektedir. Başlangıçta sabah ve akşam parmak ucundan alınacak çok az miktarda bir kan ile, kan keton ve şeker düzeyi izlenmesi gerekmektedir. Bir de ailenizden işlerin nasıl gittiğine dair bir günlük tutulması istenecektir. Siz de kendinize ait bir günlük tutmak isteyebilirsiniz.

Ketojenik diyetin benim için ne yapabileceğini bana hatırlatır mısın?
Eskisi kadar fazla ilaç almayabilirsiniz (ya da hiç ilaç almayabilirsiniz).

Birçok çocuk ketojenik diyette kendilerini daha iyi hisseder.

Nöbetleriniz iyiye gidebilir, sıklığı daha az olabilir, ya da tamamen durabilir.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez
Yorumlar kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır

Etiket Bulutu

sağlıklı beslenme green family atıştırmalık meyve freeze dried ahududu sağlıklı atıştırmalık vegan freeze-dry wellmune çilek tarif organik meyve yaban mersini cips freeze dry probiyotik sağlıklı meyve green family foods gelecek nesil beslenme bağışıklık sistemi yemek kitabı pasta yapımı portakal patates pratik pasta sağıklı ikramlar riskli bebek tedavisi prebiyotik rulo kek pasta tarifi prebiyorik orac meyve drop misafir ikramlık mutfak sanatları mutfek meyve cipsi mercimek çorba matematiksel beslenme maya maya beya glukan mutlu meyveler muz orac değeri orac değeri yüksek meyve organik sebze otizm sağlıklı tarifler o.r.a.c ne işe yarar nefis yemek tarifleri nemsizlik pandispanya tarifi simbiyotik uzay teknolojisi vegan ürün vişne yanlış beslenme üretim ucuz ahududu toprak trans yağlar transyağ yanlış kozmetik uygulamalar yemek sepeti zencefil zeytin zeytin yağ zehir yoğurt yemek tarifleri yer çekimi yetersiz uyku toksin tereyağ sigara kullanımı mango sos smoothie serbest radikalleri emme yeteneği serbest radikal salata sos sebze sebze cipsi soğuk sıkım stres tavuk sos tendon tendoncilt tatlılar tatlı yapımı tarim tatlı tatlı patates sağlıklı yaşam kolay ve pratik yemek tarifleri doymuş yağ drop elma elma küp dondurulmuş ahududu doğal ürün diet dietisyen diyet enginar epilepsi genler gıda dedektifi gıdalardaki gizli zehir frenk üzümü freezedried eti cicibebe freeze dried beslenme freeze-dried deri çorba yapımı aronia aronia berry bağ bağışıklık anneler günü anne çocuk ahududunun faydaları alkol kullanımı ananas sos bakla balık sos çay saati ikramlık çilek küp cilt boğurtlen bete glucan bardacık bebek beslenmesi besinler glukan glutatyon eksikliği ketojenijk tarifler ketojenik ketojenik beslenme kırmızı mercimek kemikler kemik kalp kas kek tarifi kırmızı meyve kış kurabiye tarifi kuru ahududu mandalina kurabiye afazi kivi kiwi kolajen kahvaltılık kadın üretici gojiberry gözler greenfamily güneş ışınları goji glutensiz glutatyon faydaları glutatyon nasıl alınır? glutatyon nedir günlük orac hava kirliliği iyi tarım uygulamaları kabak kadın çiftçi incir immünomodülatör hücre içecek ikramlık mango